Świat wciąż pędzi do przodu. Ilość informacji wędrujących w sieci rośnie z każdym dniem, a co za tym idzie rośnie również zapotrzebowanie na szybkie, bardzo przepustowe łącza. Aby je zapewnić, technologia telekomunikacyjna musi wciąż się rozwijać. Tak też się dzieje. Nowy standard komunikacyjny jest już dostępny na niektórych rynkach. 

Piszę oczywiście o standardzie 5G. Standard 5G charakteryzuje się prędkością przesyłu od 10 do 100 Gb na sekundę. Opóźnienia sieci nie przekraczać mają milisekund. Co ważne, standard 5G ma być odporny na przeciążenia sieci związane z bardzo duża liczbą użytkowników.

Jeszcze nie dawno wydawało się, że 5G jest pieśnią dalekiej przyszłości, jednak nic z tych rzeczy. W dzisiejszych czasach technologia pędzi jak oszalała i okazuje się, że są już na Ziemi miejsca, w których ludzie korzystają z internetu w standardzie 5G.

W chwili obecnej trzech koreańskich operatorów sieci komórkowej, SK Telecom, LG Uplus i KT rozpoczęli oferowanie swoich usług opartych o technologię 5G. Na ten moment dostęp do usługi ma bardzo ograniczona liczba użytkowników. Są to mieszkańcy przede wszystkim Seulu, ale spodziewać się możemy, że lawina ruszyła.

Warto zaznaczyć, że obecnie oferta skierowana jest do klientów biznesowych, a pierwsze uruchomienia na smartfonach zapowiadane są na marzec 2019. Przypominamy, że to właśnie w marcu 2019 na rynek trafią pierwsze modele telefonów obsługujących ten standard. Ich producentem będzie gigant w postaci Samsunga.

W Polsce na ten moment o 5G wyłącznie mówimy i piszemy. Co prawda T-Mobile powoli rozpoczyna kampanię marketingowe z użyciem zwrotu 5G, jednak konkretów jeszcze brak. Wszystko wyjaśni się w przyszłym roku.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o