31 grudnia 2018 roku na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Jednorazowe pobicie nie będzie przemocą!

Projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie pojawił się na wniosek minister rodziny, pracy i polityki, Elżbiety Rafalskiej. Jednak po oburzeniu jakie przetoczyło się zarówno w internecie jak i w realnym życiu rząd podjął decyzję, że projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, wróci do wnioskodawcy. Przyznano, że należy wyeliminować wątpliwości związane z projektem kontrowersyjnej ustawy. A kontrowersji jest wiele.


Najwięcej emocji wywołuje zmiana definicji przemocy domowej
dotychczas definiowanej jako “jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste” wykreślono słowo “jednorazowe”. W teorii może to oznaczać ni mniej ni więcej to, że jeśli jedno z małżonków uderzy drugie raz, nie będzie to przemoc, a nic nie znaczący incydent. Nie wiadomo jak interpretować jednorazowość przemocy. Jednorazowe w jakim przedziale czasowym? Raz w roku, raz na tydzień, a może oprawca będzie mógł bić swoją ofiarę raz dziennie bez konsekwencji?

Niejasności jest więcej. Projekt wrócił do wnioskodawcy. Pozostaje czekać na kolejne abstrakcyjne pomysły lub, czego byśmy sobie życzyli, na coś bardziej przemyślanego.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o