Polak i Chińczyk zatrzymani przez Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Mężczyźni są podejrzani o współpracę z chińskimi służbami specjalnymi. Zatrzymano pracownika Orange Polska i byłego pracownika ABW – Piotra D. oraz dyrektora sprzedaży Huawei – Weijinga W.

Chińczyk od lat pracował na terenie naszego kraju i nie był to przemyt gadżetów z Aliexpressu. Ostatnio zajmował się głównie sprzedażą produktów firmy Huawei w sektorze publicznym. Polak natomiast miał dostęp do najważniejszych w naszym państwie informacji, w tym funkcjonowania Sieci Łączności Rządowej. SŁR to wewnętrzny system, który pozwala na tajne przekazywanie informacji najważniejszym osobom w państwie.

“Z materiałów zgromadzonych przez ABW wynika, że obaj prowadzili działalność szpiegowską przeciwko Polsce. W ramach prowadzonego śledztwa funkcjonariusze dokonali niezbędnych czynności procesowych, m.in. przeszukania mieszkań podejrzanych oraz zabezpieczenia dowodów” – napisał Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty dotyczące szpiegostwa. Grozi im za to 10 lat więzienia i wyżywienie w postaci miski ryżu raz dziennie. 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o