Pamiętam jak dziś, gdy sąsiad zaprosił mnie by pochwalić się swoim “haj definiszon” w telewizorze. Pamiętam to jak dziś, bo godzinę kłócił się ze mną, że obraz jest dużo lepszy, niż na zwykłym telewizorze. Ten odbiornik to był jakiś Samsung. Na pudełku dumnie widniał napis HD Ready, a dekoder ówczesnej kablówki jeszcze bardziej dumnie podpięty był do błyszczącego i technologicznie odjechanego telewizora poprzez zwykły kabel SCART, nie mający prawa przesłać obrazy lepszej jakości niż przed zakupem nowego odbiornika. 

Przypomniałem sobie tą scenę, gdyż mija ładnych parę lat, a sytuacja powraca. Oto dumnie na salony wkroczyła nowa jakość w rozdzielczości 8K. Wielu ludzi myśli, że to astronomiczny skok w lepszą jakość, ale czy na pewno tak będzie? Przekonajmy się.

Czym jest 8K

Chodzi oczywiście o rozdzielczość wyświetlanego obrazu. 8K to rozdzielczość. Obraz w rozdzielczości 8K to 7680 na 4320 pikseli. Pamiętajmy, że High Definition, które można przyjąć za obecny standard to rozdzielczość “zaledwie”  1920 x 2080 pikseli. W czystej teorii obraz na ekranie naszego wyświetlacza 8K będzie 16 razy bardziej odzwierciedlał szczegóły od obrazu wyświetlanego w HD. To, czy ludzki oko jest w stanie odróżnić takie dwa obrazy z odległości powiedzmy 2 metrów, to zupełnie inna sprawa. Nie to jest tutaj problemem. Problemem jest tutaj kompletny brak materiałów dostępnych w tej rozdzielczości.

Czy 4K możemy okrzyknąć już standardem?

No i tutaj zaczynają się schody. Z jednej strony, producenci telewizorów chwalą się, że większość ich obecnej sprzedaży stanowią odbiorniki w rozdzielczości 4K. Ludzie kupują je, bo od zawsze w technologii istniał trend na rozdzielczość. Czy to w filmach, czy to w grach wideo. Ludzie kupują telewizory 4K, mimo że w chwili obecnej tylko kilka stacji telewizyjnych w Polsce od czasu do czasu nadaje program w jakości obrazu 4K. Oczywiście mamy w sklepach płyty Blueray Ultra HD, jednak nie znam zbyt wielu osób, które kupują te płyty ze względu na nadal wysoką ich cenę. Z pewnością, zbyt wcześnie jest, by 4K okrzyknąć obowiązującym na co dzień standardem. Jest to nadal nowinka technologiczna. Owszem, wykorzystywana przez grono technologicznych zapaleńców, ale jednak nowinka. Sprawę ratować mogą serwisy streamingowe takie jak Netflix. One nadają już niektóre swoje materiały w jakości 4K. Nie oszukujmy się jednak. Nie jest to jeszcze standard w Polskich domach.

O 8K na ten moment nawet nie ma co pisać jeżeli chodzi o standardy telewizyjne. Japończycy co prawda odgrażają się, że Igrzyska Olimpijskie w 2020 nadawane będą w jakości dorównującej 8K, jednak to czy ktoś w Europie zdoła ten sygnał przesłać do kablówek jest wątpliwe.

Czy 4K i 8K to aż taki skok technologiczny?

Przeskok z sygnału SD na HD był skokiem technologicznym. Pierwsze filmy i koncerty oglądane na Blueray powodowały opad szczęki. Idealne krawędzie, szczegóły i kolory. To była przepaść w porównaniu do tego, co znaliśmy wcześniej. Oglądając materiał w 4K moja szczęka nie opadła na ziemię. Owszem, jest pięknie. Dodatkowo jeśli materiał kręcony jest również przy użyciu technik HDR to jest wręcz pięknie. Jednak przepaść to już nie jest. Przynajmniej na moim 55 calowym odbiorniku. Na pewno inaczej sprawa by się miała na wyświetlaczu ponad 100 calowym. Rozmawiajmy jednak o rzeczach realnych. Mimo, że jestem technologicznym pasjonatem, stoję na stanowisku, że 4K, czy 8K nie jest tak spektakularnym skokiem w obrazie jakim był przeskok z SD na HD.

Ile to wszystko kosztuje?

Obecnie w naszym kraju jeśli chodzi o telewizory potrafiące wyświetlić rozdzielczość 8K króluje Samsung. Cenę za 75 calowy ekran QLED w oficjalnym sklepie tego producenta zaznaczyłem Wam na czerwono na zrzucie poniżej.

sklepsamsung.pl

Tak. Nie pomyliły Wam się zera. Przecinki również nie. 30 tysięcy złotych, bez złotówki. Oczywiście, ten telewizor jest technologicznym majstersztykiem. Skaluje obraz do wysokich rozdzielczości i robi mnóstwo innych technologicznych cudów. Jednak, mimo wszystko. Niewielu jest Polaków, których stać, by wydać 30 tysięcy złotych na telewizor. Niestety. Zanim 8K na dobre rozgości się w naszych domach, minąć musi jeszcze wiele lat.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o