Chcielibyśmy dzień w dzień przynosić Wam same dobre wieści i serwować je z humorem. Nie zawsze się jednak udaje. Jako, że “podobno” jesteśmy witryną informacyjną, to przekazujemy Wam to co ważne. Niestety dziś z rana najważniejsze dla Polaków wieści, to wieści tragiczne. Jeszcze nie opadł kurz, po “Barbórce” czyli dorocznym święcie wszystkich górników, a los pokazała jak ciężkim i niebezpiecznym zawodem jest zawód górnika.

W dniu wczorajszym, po godzinie 17 w czeskiej kopalni węgla kamiennego w Stonawie (gmina Karwina) doszło do potężnego wybuchu metanu. 

Niestety, przez całą noc docierają do nas bardzo smutne wieści o kolejnych ofiarach śmiertelnych. Na chwilę obecną (10 rano) potwierdzono 13 ofiar śmiertelnych. 11 z ofiar byli to polscy górnicy pracujący w czeskiej kopalni ze względu na jej bliskość do naszej granicy.

Na ten moment skutki wybuchu są tak silne, że akcja ratunkowa jest bardzo utrudniona. Na miejscu pracują jednak najlepsi ratownicy zarówno z Czech, jak i z Polski.

Dziś rano w Kancelarii Premiera podjęto decyzję o wylocie Szefa Rady Ministrów do Czech. Stawi się on na miejscu tragedii, a także odwiedzi poszkodowanych górników w szpitalach.

EDIT: z ostatniej chwili. Z Czech nadeszła wiadomość o śmierci 12go polskiego górnika. Prezydent Andrzej Duda ogłosił niedzielę 23 grudnia dniem żałoby narodowej.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o