Coś co jeszcze w poprzednim wieku, w filmach pokazywane było jako całkowite SF, dziś zaczyna być coraz bardziej realne. Sztuczna inteligencja, inteligentne urządzenia w domu. Samochody, które same parkują i jeżdżą. To wszystko już znamy. Naukowcy opracowali kolejny wynalazek, który może wkrótce zrewolucjonizować Świat.

BrainGate, pod taką nazwą zrzeszyła się grupa naukowców, którzy przez lata pracowali nad wielkim dziełem. Opracowali właśnie implant wszczepiany bezpośrednio do mózgu. Za jego pośrednictwem ludzie mogą bezpośrednio sterować urządzeniami takimi jak tablet, czy smarfon, bez używania kończyn. Implant wszczepiany jest w część mózgu, która odpowiada za ruch kończyn. Implant ściśle współgra z wirtualną myszką, która odbiera informacje wprost z mózgu i umieszcza kursor dokładnie w tym miejscu o którym myślał operator.

Co najważniejsze, przeprowadzono już pierwsze testy implantów. Całkowicie sparaliżowani testerzy bez problemów używali tabletów. Co ciekawe, praca na urządzeniu jest całkowicie intuicyjna, prędkością nie odbiega za bardzo od zwykłego wpisywania tekstu, czy dawania poleceń urządzeniu. Testerzy bez problemów używali aplikacji typu czat, a czynność ta odbywała się bez większych opóźnień.

Wszystko wskazuje na to, że to początek rewolucji. Rewolucji, która w pierwszym etapie pomoże osobom, które z różnych względów mają ograniczoną swobodę w ruszaniu kończynami. Kolejnym krokiem może być wykorzystywanie implantu do sterowania i zarządzania wszelkimi maszynami, od smartfonów, po wszystkie urządzenia w domu, aż po środki transportu. To jeszcze przyszłość, lecz wydaje mi się, że wcale nie taka odległa, jak jeszcze kilkanaście lat temu.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o