Około 10 lat temu naukowcy opracowali sposób spłodzenia myszy od dwóch samic bez udziału samców. Był to ogromny przełom naukowy ale eksperyment nie do końca się powiódł – małe myszki były nieprawidłowo rozwinięte i miały “wadliwe cechy”, jak twierdzi badacz komórek macierzystych – Qi Zhou.

Teraz Zhou wraz z zespołem chińskich naukowców opracował nowy sposób rozmnażania żeby nie tylko produkować potomstwo od dwóch myszy tej samej płci ale żeby to potomstwo było zdrowe. Jest szansa, że ​​ta metoda może pewnego dnia pozwolić dwóm ludziom tej samej płci mieć biologiczne dzieci. Póki co tylko potomstwo z dwóch samic rozwija się prawidłowo. Potomstwo dwóch samców myszy padło niedługo po porodzie.

Zhou i jego współpracownicy z Chińskiej Akademii Nauk wyjaśnili, że młode stworzono za pomocą zarodkowych komórek macierzystych (ESC). Z 210 zarodków wyprodukowało 29 zdrowych myszy, które osiągnęły dorosłość i urodziły własne potomstwo.

Naukowcy planują poszerzyć swoje badania o inne zwierzęta. Ostatecznie może to być krok do tego żeby dwie osoby tej samej płci mogły mieć dziecko.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o