Blindtouch, bo tak nazywa się maszynka stworzona przez Polaków w ramach startupu Robot Manufacture. Szefem jest tutaj Piotr Cybulski, pasjonat, który jest twórcą całego prototypu.

Na czym polega to urządzenie? Składa się ono z dwóch podzespołów. Pierwszym jest aparat fotograficzny przystosowany do obsługi przez osoby niewidzące. Nie ma tutaj wielkiej rewolucji. Użytkownik tak naprawdę ma za zadania nacisnąć spust migawki. Sercem i mózgiem całego Blindtoucha jest za to stacja dokująca. Urządzenie to na podstawie zdjęcia pobranego z karty SD “drukuje” obraz na specjalnym pinpadzie w formie tyflografiki.

Pinpad posiada rozdzielczość 35 x 25 pinów, dzięki czemu osoby niewidome w namacalny sposób mogą “zobaczyć przez dotyk” swoje zdjęcia. Przykładowo wygląda to tak:

Robi wrażenie prawda? Autor obiecuje, że urządzenie będzie wciąż rozwijane, a wersja finalna tworzyła będzie “namacalne zdjęcia” w przeciągu sekund. Zachęcam do odwiedzenia strony projektu. Jestem dumny, że takie cuda pochodzą z Polski 🙂 Poniżej krótki filmik w którym autor opowiada więcej o Blindtouch’u.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o